KONTAKTLENCSE VIZSGÁLAT, ILLESZTÉS, KONTROLL
Ha valaki szemüveges hosszú ideje szinte biztos, hogy van olyan élet helyzet a mindennapi teendői közt amikor zavarja „szemüveges élete” vagy akár sportol és a szemüveg hátrányt jelent számára, akkor a megoldás: KONTAKTLENCSE.
Üzletünkben széles választékban megtalálja a különböző víztartalmú és kihordási idejű lágy kontaktlencséket.
Az első lépés, hogy felkeresi üzletünket és bejelentkezik egy vizsgálatra.
A második lépés, hogy egy ingyenes próba lencsével kipróbálja Ön, hogy milyennek érzi a kontaktlencsés világot?
Ha tetszik, megrendeljük a végleges paraméterekkel rendelkező lencsét az Ön számára és ellátjuk a legfontosabb ápolási, kezelési tanácsokkal és megbeszéljük a következő szemészeti kontroll idejét.
A kontroll azért fontos, hogy figyelemmel kísérjük azt, hogy megfelelően használja, kezeli lencséjét és dioptriája változik, módosul-e.
Néhány fontos információ az általunk forgalmazott kontakt lencsék „ birodalmáról"
Miért fontos a kontaklencsék ápolása?
A kontaktlencsék ki vannak téve a mikroorganizmusok megtelepedésének és a felrakódások kialakulásának. Ha ezeket nem távolítjuk el, felhalmozódhatnak a lencse felületén, amely idővel a kényelemérzet és a látás csökkenését okozhatja, emellett növeli a további szennyeződés, valamint a fertőzések kockázatát.
Éppen ezért van szükség a kontaktlencsék rendszeres ápolására tisztító és fertőtlenítő folyadékhoz hasonló oldatokkal, amelyeket kifejezetten a lencsék tisztítására és fertőtlenítésére fejlesztettek ki.
Miért nem szabad vízzel leöblíteni a kontaktlencséket?
A csapvíz klórt, ásványi anyagokat és fémrészecskéket tartalmaz, amelyek károsíthatják mind kontaktlencséjét, mind pedig szemét. A legfontosabb azonban, hogy a vízben található mikroorganizmusok súlyos szemfertőzést okozhatnak. Az otthon elkészített sótartalmú, tisztított vagy desztillált víz nem steril, és nem fertőtleníti a kontaktlencséket; így ezeket nem szabad a kontaktlencsék öblítésére vagy tárolására használni.
Az 5 legfontosabb dolog, amit érdemes tudni a kontaktlencsékről
1. Tisztítás és fertőtlenítés
A tisztítás és fertőtlenítés a szemfertőzésekért felelős mikororganizmusok elpusztítása érdekében történik. Kövesse figyelmesen a gyártói utasításokat, hogy megfelelően végezze a kontaktlencse tisztítását és fertőtlenítését.
2. Tárolás
A kontaktlencséket a speciálisan kialakított tokban és a megfelelő oldatokban kell tárolni.
3. Újranedvesítés
Használja az újranedvesítés céljára ajánlott cseppeket igény szerint a lencse kiszáradása okozta tünetek enyhítésére. Ez valójában nem tartozik a lencseápolási lépések közé, azonban hozzájárulhat az extra kényelemérzet biztosításához.
4. A lencsetartó tok
Adatok támasztják alá, hogy a mikrobiológiai fertőzések egyik jelentős forrása a lencsetartó tok. A lencsetartó tok megfelelően végzett tisztítása és a rendszeres tokcsere elengedhetetlen a szennyeződések kockázatásnak minimalizálása érdekében. Mindig kövesse az ápolószer csomagolásán található, a lencsetartó tok tisztítására és tárolására vonatkozó részletes utasításokat. A lencsetartó tokokat havonta egyszer cserélni kell.
5. A lencse cserélési rendje
A különböző fajta kontaktlencsék különböző anyagokból készülnek. Mivel minden anyag másként viselkedik, a gyártók minden egyes kontaklencse típushoz ajánlanak egy lencsecsere ütemtervet, amely biztosítja a lencse optimális teljesítményét. A legtöbb napjainkban használt kontaktlencsét a gyakori csere figyelembe vételével tervezték. A lencsecsere gyakorisága jellemzően az egynapostól 1-2 héten át a havi rendszerességű csereidőtartamig terjed. Forduljon kontaktológushoz, aki javasolni fog Önnek egy lencsecsere ütemet az Ön által viselt kontaktlencse típusának, valamint egyéni igényeinek megfelelően.
Kontaktlencse kezelési útmutató:
Betekintés a kontaktlencsék világába
Kontaktlencsét szeretne, de nem tudja milyen lehetőségek vannak? Mi segítünk Önnek, hogy pontosan azt a típust találja meg, ami az Ön számára a legmegfelelőbb.
A választás nem egyszerű, hiszen napjainkban a kontaktlencséknek számos változata létezik, lehet kemény, vagy akár félkemény, de lágy fajta is van, azok számára pedig, akik estére sem szeretnék kivenni a lencsét, éjszaka hordandó típus is van.
- A kemény lencsére jellemző, hogy tökéletesen sima felszínű, és a szaruhártya görbületének megfelelően van kialakítva, csaknem teljesen érezhetetlen. Kevésbé sérülékeny és hosszú az élettartama, és jól kezeljük, kevesebb szemészeti szövődményt okoz.
- A félkemény lencse előnye, hogy átengedi az oxigént. A legnagyobb hátránya pedig az, hogy meg kell szokni a viselését, mert először olyan érzést kelt, mintha belement volna valami a szembe.
- A lágy kontaktlencsék pedig a legkönnyebben megszokhatóak, emellett kényelmesek és áruk is kedvező.
Ha kontaktlencsét szeretne, forduljon bátran optikánk szakembereihez, készséggel állunk mindenben rendelkezésére!
Kontaktlencse viselési tanácsok nyárra
A kontaktlencsét sok látási problémával küzdő ember választja, annak praktikusságáért, esztétikumáért és láthatatlanságáért. A kontaktlencse viselését azonban szemünk egészségének megőrzése érdekében meg kell tanulni, bizonyos előírásokat pedig évszakhoz kötötten be kell tartani.
- A nyár sokak számára a víz közelségét jelenti, a vízparton töltött vakáció alkalmával azonban tisztában kell lennünk azzal is, hogy megnő a fertőzésveszély, ezért fokozottan ügyeljünk a higiéniára, ha a kontaktlencsénket használjuk.
- Csapvizet soha ne használjunk a lencséhez és a nyálunkat se adjuk a megnedvesítéséhez, hiszen az tele van baktériummal.
- Gondoskodjunk a kontaktlencse tartó rendszeres cseréjéről is, különösen, ha hosszabb ideig túrázunk, kempingezünk.
- Természetes vagy uszodavízben igyekezzük elkerülni, hogy nyitott szemmel ússzunk, mert ez magában hordja a fertőzésveszélyt. Ha úszás után irritációt tapasztalunk, haladéktalanul váltsunk új lencsére.
- Amennyire lehetséges igyekezzünk betartani az előírt viselési időt, mert az oxigénhiány maradandó károsodást okozhat a szaruhártyán.
Ezeket a szabályokat betartva nyugodt szívvel viselheti kontaktlencséjét nyaralás során is. Optikánk szolgáltatásaival kapcsolatban érdeklődjön bátran elérhetőségeinken!
A tökéletes megoldás: kontaktlencse
A kontaktlencsék napjainkra főként esztétikai tulajdonságaik miatt terjedtek el, azonban sokszor egészségügyi ok is vezethet viselésükhöz. Sokan még a mai napig is ódzkodnak viselésüktől, mondván, hogy macerás a felhelyezése. Pedig szakszerű segítséggel könnyen elsajátítható folyamat, és egy kis odafigyeléssel nagymértékben megkönnyítheti a mindennapokat.
Vannak, akik allergia miatt kénytelenek használni (a szemüvegkeret anyagából származó irritáció), és vannak, akik más jellegű egészségügyi probléma miatt kényszerülnek rá. Azonban a többség a mai napig a kényelmes, egyszerű és praktikus viselet miatt pártol át a kontaktlencsére. Csakúgy, mint a szemüvegeknél, a kontaktlencse esetében is alapos szemvizsgálat és tanácsadás előzi meg a használat kezdetét.
Megfelelő körülmények között és óvatossággal, a kontaktlencse lehet a tökéletes megoldás rengeteg ember számára. A tisztán- és éleslátás elsőrendű fontosságú a mindennapok során. Ha Ön is látási problémákkal küzd, és az optimális megoldást keresi, forduljon bizalommal optikánk szakértőihez!
Kontaktlencse-viselési kisokos
Eleinte a kontaktlencsével sokszor meggyűlik a baja a kezdő felhasználóknak. Azonban csak egyszer kell megtanulni a kezelését és onnantól rutinszerűen menni fog. Szemészetünkön megtanítjuk a berakást és kiszedést, azonban tapasztaltunk szerint otthon mindig kicsit nehezebben megy. Íme, néhány tipp, hogy a kontaktlencse viselése ne jelentsen problémát!
- A legfontosabb, hogy behelyezés előtt mindig alaposan mosson kezet.
- Ha a berakás után bepirosodott a szeme, vegye ki a kontaktlencsét, valamint az előírt időnél soha ne használja tovább.
- Hölgyeknek szerencsésebb sminkelés előtt behelyezni, és nem ajánlott a hosszú, hegyes köröm, mert könnyen megsértheti a szemet, vagy a lencsét.
- Lehetőleg strandon, úszás közben ne viselje.
- Otthon, pihenéskor praktikus inkább a szemüveget viselni, hogy a szem pihenni tudjon.
Ha szemüveget vagy kontaktlencsét szeretne készíttetni, bátran kérjen időpontot szemészetünk munkatársaitól!
Miért érdemes nyáron kontaktlencsére váltani?
Akik látási problémákkal küzdenek, és emiatt szemüveget kénytelenek viselni, tudják, hogy szemeik mennyire érzékenyek a külvilág általi behatásokra. Ezek a jó idő beköszöntével fokozódnak, melyre azonban létezik megoldás! A kontaktlencsének számtalan előnye létezik, melyek a következőek:
- A nyár közeledtével a napsugárzás erősebb lesz, mely nem csak bőrünkre, de szemeinkre is éppúgy veszélyt jelent.
- Az erősödő napfény érzékenyebbé teheti szemeinket, emiatt könnyezés és hunyorgás alakulhat ki.
- A változékony időjárás beálltával a szemüvegek nem minden esetben biztosítanak megfelelő védelmet.
Mindegyik tünetre egyetlen eszköz nyújthat megoldást, méghozzá a napszemüveg, melyet azonban kizárólag kontaktlencse alkalmazásával viselhetünk.
Nyáron tehát nem csak esztétikai, de egészségügyi szempontból is előnyösebb a kontaktlencse, hiszen így megvédhetjük szemünket a káros napsugaraktól, és az esetleges károsodásoktól! Ha Ön is szeretne kontaktlencsére váltani, keressen fel minket bizalommal!
A kontaktlencse használatának betanulási folyamata
Azok számára, akik valamilyen látásproblémával küzdenek, legyen szó rövidlátásról vagy távollátásról, ismerős lehet a szemüvegek okozta nehézség és kellemetlenség, mely a téli hónapokban fokozódhat. Sokan pontosan ezért döntenek a kontaktlencse alkalmazása mellett, hiszen az sokkal praktikusabb, egyszerűbb és komfortosabb viseletet nyújthat.
Azonban fontos leszögezni, hogy a kontaktlencse használata egy kezdő számára nem egyszerű folyamat, így mindenképpen szükség van a kontaktlencse betanítására!
Mikor egy szemüveges úgy dönt, hogy kontaktlencsére szeretne váltani, egy lassú tanulási folyamat veszi kezdetét. A kontaktlencse betanítás első alkalommal közel másfél órát vehet igénybe, mely kiterjed a kontaktlencse szakszerű behelyezésére és kivételére, a tárolására, tisztántartására, és egyéb szemápolási rutinra. Ezt követően azonban a tanulás nem ér véget, hiszen meg kell szerezni még a szükséges gyakorlati tapasztalatot és rutint ahhoz, hogy a mindennapokban gond nélkül alkalmazhassa majd a kontaktlencsét!
Kontaktlencse vizsgálat és betanítás kapcsán keressen fel minket bizalommal!
A kontaktlencse és irodai munka
A hosszantartó, rendszeres irodai munka több szempontból is embert próbáló feladat. Órákon keresztül ülve kell dolgozni, egy íróasztal előtt görnyedve és legtöbbször a monitor képernyőjére szegezett tekintettel kitenni a szemet a fárasztó számítógép használatnak. A kontaktlencse viselőknek gyakran nehezebb a dolga, hiszen a szem szárad, ég kontaktlencse nélkül is.
Annak érdekében, hogy megkönnyítse a mindennapi számítógép használatot, érdemes betartania néhány szabályt:
- Ha egyébként is hajlamos kiszáradni a szeme, tartson magánál folyadékot, amivel újra nedvességet kölcsönözhet a megfáradt szemeknek.
- Érdemes olyan speciális kontaktlencsét keresni, ami kellő mennyiségű nedvességhez és oxigénhez juttatja a szemeket.
- Ügyeljen arra, hogy gyakran pislogjon, hiszen monitor előtt a pislogások száma lecsökken.
- 20 percenként tornáztassa a szemét, hogy tudjon újra fókuszálni: nézzen ki egy messzebb fekvő pontot, és arra koncentráljon kb. 20 másodpercig.
További praktikus tanácsokért, és kontaktlencse vizsgálattal kapcsolatban keressen minket bizalommal!