A diszlexia az olvasás megtanulásának egy sajátos zavara. A diszlexiát kiváltó rendellenességek alapvetően két nagy csoportba oszthatók: látási rendellenességek és egyéb idegrendszeri rendellenességek.
Tünetei
-
lassú, akadozó olvasás
-
hangsúlyozás hiánya-
-
hangok felcserélése pl: rét-tér-
-
az olvasott szöveg megértésének nehézsége, feldolgozása
-
tér- és időbeli viszonyok megértésének zavarai. Pl: bal-jobb, tegnap-holnap, napok stb.
Hogyan fogalmazzák meg a gyerekek?
-
a sorok szavak „mozognak”
-
túlságosan csillog a szöveg
-
a szavak „besüppednek” a fehér háttérbe
-
a szavak elcsúsznak a sorokból stb.
Ez a két rendellenesség közel azonos gyakorisággal fordul elő. A diszlexia a gyermekek mintegy 10-12 %-át érinti.
A vizsgálat menete:
A vizsgálat során az első fontos momentum a gyermek látásának ellenőrzése, javítása dioptriás szemüveggel.Ennek lépései megegyeznek a hagyományos szemüvegfelírás lépéseivel (computeres szemvizsgálat, táblaolvasás, látás korrigálása).
A diszlexia tüneteinek enyhítésére 10 különböző színű szemüveg lencse érhető el. A megfelelő lencsét a diszlexiás gyermek közreműködésével választjuk ki, olvasási próba alapján. A gyermeket életkorának megfelelő szövegek felolvasására kérjük fel. Olvasás közben mérjük az időt és számláljuk a hibákat. Azt a szemüveget választjuk, amellyel a legnagyobb javulás tapasztalható.
A Colorlite készlet segítségével, a leghatásosabb lencse kiválasztása körülbelül 1 órát vesz igénybe.
A vizsgálatot Karászi Rita optometrista végzi.
Vizsgálati időpontkérés : | 0649341820 | |
Vizsgálatot végzi: | Karászi Rita Optometrista | |
Vizsgálati díj: | 22.000 Ft |
A vizsgálat tudományos háttere:
A szakemberek megfigyelték, hogy a diszlexiás gyermekek olvasási teljesítménye javult, ha a fekete szöveg kék vagy világosszürke háttéren jelent meg, a piros háttér viszont jelentősen csökkentette a diszlexiások olvasási tempóját. Van olyan nézet is, mely szerint a színek pozitív vagy negatív hatása személyenként más-más szín alkalmazásával váltható ki.A hatás oka feltehetően az, hogy a színes szemüveg megváltoztatja a szemidegben továbbított ingerek egymáshoz képesti sebesség viszonyait. A feltevés szerint elsősorban a szemészeti eredetű diszlexia tüneteit enyhíti a színes szemüveg.
A látás során az alapinger a fény. A fény az emberi szem retinájának az érzékelőit (csapok, pálcikák) ingerli. Ezek az ingerek elektromos impulzusként terjednek az idegekben, a látóidegen végig haladva világosságérzetet keltenek. A szembe jutó fényingerületek a látópályán haladnak tovább. A színes előtét lencsékkel megváltoztatjuk a fény összetételét, ezzel változtatva az ingerület sebességét.
A dyslexia tüneteit enyhítő Colorlite szemüvegeket az Egészségügyi Minisztérium gyógyászati segédeszköznek nyilvánította (93/42/EEC), melynek kifejlesztése Dr. Wenzzel Klára professzor asszony nevéhez fűződik, aki a Budapesti Műszaki Egyetem Mechatronika, Optikai és MűszertechnikaTanszékének egyetemi magántanára.